Pilav Tarifleri

Pirinç Pilavı Tarifi

Pirinç Pilavı Tarifi

Pirinç Pilavı Tarifi, Türk mutfağına ait birçok yöresel yemeğin yanında en iyi giden lezzetler arasında yer almaktadır. Özellikle de sulu yemeklerin en önemli tamamlayıcısı olan ve kuru fasulye, yoğurt ve turşu gibi yiyeceklerin yanında olmazsa olmaz yer olan pilav, aromatik sebze ve de kuru baharatlarla süslenerek servis edilebilir. Pirinç Pilav Tarifi için ölçüleri en uygun şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca bu yiyeceği tereyağı ve de Ayçiçek yağı ile de kavurarak pişirebilirsiniz. Peki Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır? Pirinç pilavı yapmak için gereken malzemeler nelerdir? Sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Tarifi ve Yapılışı

Kalabalık İçin Pilav Tarifi genellikle bol miktarda malzeme kullanılarak yapılır. Eğer konuklarınız için bu tarifi uygulamayı düşünüyorsanız malzemeleri doğru orantılı olarak artırmanızda fayda olacaktır. Pilav yapımı için öncelikle pirinci bol suda yıkayarak nişastasını atmasını sağlamalısınız. Ortalama 20 dakika boyunca ılık suyun içine bir miktar tuz atarak pirincinizi bekletmelisiniz. Daha sonra tekrar yıkama işlemini yaparak pirincin suyunu süzün. Çıkan suyun berrak olması son derece önemli olacaktır.

Tane Tane Pilav Tarifi için genellikle tereyağı tercih edilir. Ancak sıvı yağ ile de aynı işlemi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır. Bu nedenle ayrı bir tencerenin içinde tereyağını eritilmeli ve sonrasında da pirinci ekleyerek 4 ya da 5 dakika boyunca kavurma işlemi yapılır. Pirinçler tane tane dökülmeye başladığında kavurma işlemini başarıyla tamamlamış olacaksınız.

Nohutlu Pilav Tarifi için daha önceden nohutları haşlamanız gerekir. Sade bir pilav içinse pirinçler kavrulduktan sonra tencerenin içine biraz sıcak su ya da sıcak et suyu eklenir. En son bir miktar tuzu da ekleyip pilavınızın kapağını kapatarak yüksek ateşte pişirmeye bırakalım. Pirinçler suyunu çektiğinde ateşi biraz kısmalısınız. Pişen pilav ocaktan alınarak üzeri havlu peçete ile kaplanarak yeniden kapatılır. Ortalama 15 dakika dinlendirilen pilavınızı servis edebilirsiniz. Afiyet olsun…

Gerekli Malzemeler

Pirinç Pilavı Tarifi bilindiği gibi şehriye katılarak da yapılabilmektedir. Eğer şehriye katacak yapacaksanız yarım su bardağı kadar arpa şehriyeyi de malzemelerinize dahil etmeniz şarttır. Pirinç Pilavı Yapımı İçin Gereken Malzemeler şu şekildedir;

  • 2 su bardağı pirinç
  • 3 ya da 3, 5 su bardağı kadar sıcak su
  • 1 avuç tel şehriye
  • 3 yemek kaşığı tereyağı
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz

Diğer bir yemek tarifimiz olan ( Kuru Fasulye Tarifi ) okumanızı öneririz.

Yorum yapmayı ve sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın! Çünkü tarif paylaştıkça lezzetli olur!

🙂

Yemektarifi.blog
Daha Fazla Okuyun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu